Отношение BYNET к белорусскому языку (Голосование)

 

Страницы

Аватар пользователя Ваня
"Зайдите, Артур, хотя бы на вокзал. "Праход да паяздоу" - это что, норма?" -- Вы меня, Майк, умиляете :-) Норма? А какие, в задний проход, паязды были на Беларуси вне Российской империи? Оттуда и норма прямой калькой :-) Эххх, студент :-) Старый :-)
Аватар пользователя Инкогнито
В у ч ы ц е БЕЛАРУСЫ сваю родную мову, каб л ю д з м i маглi звацца.
Аватар пользователя Дроздов
Да хватит вам, браты-славяне, спорить! Пока вы тут спорите вас задушат американцы. Тогда никакой мовы не будет, кроме английской. Ваша задача сохранять и развивать оставшиеся в живых славянские мовы.
Аватар пользователя rydel.net
Дарэчы, хацеў бы ўзьняць тэму мабільных тэлефонаў. Што думаюць наведнікі kv.by на гэты конт?

Для пачатку пару спасылак на гэтую тэму:

http://www.pravapis.org/art_belarusian_mobile.asp - "Мабільная сувязь па-беларуску" Сяргей Дубавец

http://www.pravapis.org/art_software_localization.asp - "Беларуская кампутарная тэрміналёгія" Сяргей Шупа

http://www.litara.net/forum/406/all - "Мабільная сувязь па-беларуску" форум litara.net

http://forum.onliner.by/viewtopic.php?t=118677&start=0 - "Беларуская мова ў мабільным тэлефоне" форум onliner.by

http://www.knihi.com/mabil/ - беларускія мэлёдыі для мабілак

Аватар пользователя Сергей
Язык требут шлифовки, как и все что в нас, если мы хотим остаться людьми. Над русским работали: ПУШКИН, ЛЕРМОНТОВ, ТОЛСТОЙ, ДОСТОЕВСКИЙ, ГОГОЛЬ, ЧЕХОВ...

Никогда не соглашусь отказаться от этого удивительного творения.

О чем тут говорить, если по-белорусски на этом форуме не оставлено ни одной грамматически верной фразы, сторонниками этого языка.

А белорус я не менее Вашего.

У Вас, уважаемые "сапраудныя", кроме пустого злобствования ничего за душой.

И потом: никто никогда и никому не запрещал говорить по-белорусски!

Сетовать на то, что его не уважают нечего, потому что это не правда. Ну кто же не уважает Короткевича, Купалу, Коласа, Быкова, Борщевского?..(Перечисляю согласно собственным пристрастиям.)

Кто будет спорить, что в оригинале они великолепны?

У белорусского, как и у любого языка в наше время, есть только один шанс выжить: гениальная литература.

И не стоит так злобствовать, лучше учите белорусский и скопите пару мыслей, например, для этого форума. :)

Аватар пользователя mike
>у любого языка в наше время, есть только один шанс выжить: гениальная литература.

Ну почему только литература? А песни? Чем плох белорусский рок? Он еще доходчивее!

Аватар пользователя Partizan
"Конституционный суд (КС) Беларуси считает, что при формальном юридическом равноправии русского и белорусского государственных языков на практике баланс их использования не соблюдается." www.bdg.by/news/news.htm?54718,1
Аватар пользователя rydel
Partizan: сапраўды, Канстуцыйны суд зрабіў такую заяву. Але пакуль гэта толькі словы. Ці будзе нейкі працяг з гэтага - 100% пэўнасьці прынамсі ў мяне няма.

BTW: Я значна абнавіў старонку пра пошук Google - http://rydel.net/google

Аватар пользователя DmG
> "Конституционный суд (КС) Беларуси считает, что при формальном юридическом равноправии русского и белорусского государственных языков на практике баланс их использования не соблюдается."

Это точно. Не соблюдается. Пару месяцев назад, когда я оформлял документы на паспорт в ОВИРе, меня ЗАСТАВИЛИ заполнять бланки по-белорусски, хотя я предпочел бы их заполнить по-русски.

Аватар пользователя rydel.net
DmG: Л-у-х-т-а. Поўная бессаромная лухта. Колькі разоў патрабаваў і ў іх, і ў іншых дзяржаўных установах, каб мне далі формы па-беларуску, але - хер. Заўжды па-расейску.

Вось, напрыклад, зь сёньняшніх навінаў:

(Кручкоў: ) “Цяпер у мэтрапалітэне, хоць што рабі зь імі, ня хочуць рабіць абвесткі што да бясьпекі руху на беларускай мове. Такім чынам атрымліваецца, што калі ты гаворыш і разумееш толькі па-беларуску, дык можаш трапіць пад цягнік”.

Намесьнік старшыні Таварыства беларускай мовы Сяргей Кручкоў мае немалы сьпіс тых сфэраў грамадзкага жыцьця, у якіх родная мова ўвогуле не ўжываецца альбо амаль выцесненая. Збольшага не карыстаюцца ёю дзяржаўныя чыноўнікі, асабліва вайскоўцы і супрацоўнікі адмысловых службаў, вельмі рэдка беларуская мова ўжываецца на транспарце, у прамысловасьці, рэкляме. Выціскаецца зь дзяржаўнага тэлебачаньня і дзяржаўнага друку. Тыповы прыклад — трывалы дэфіцыт беларускамоўных паштовак напярэдадні чарговых сьвятаў...

(Кручкоў: ) “Калі паглядзець цяперашні Закон аб мовах, то там напісана “і”, “альбо”. Што трэба выкарыстоўваць і беларускую, альбо адну з моваў. Вось яны бяруць расейскую — і толькі яе выкарыстоўваюць. Але гэта парушае роўнасьць моваў. Калі роўнасьць, то выкарыстоўваейце “і”— таксама беларускую мову. Гэта запатрабуе падвойных выдаткаў, але не ТБМ прыдумала дзьвюхмоўе, дзяржава прыдумала, таму хай дзяржава яго і забясьпечвае”.

Такім чынам, Таварыства беларускай мовы патрабуе зьмяніць заканадаўства, каб забясьпечыць фактычную роўнасьць беларускай і расейскай моваў. У гэтым ТБМ знайшоў падрымку Канстытуцыйнага суду. Напачатку сьнежня той накіраваў у парлямэнт прапанову разгледзець адпаведныя зьмены і нормы, якімі замацаванае ўжываньне моваў у пабытовай галіне, у абарачэньні банкаўскіх плястыкавых картак і сацыяльным страхаваньні. Аднак варта заўважыць, што папярэдняе аналягічнае рашэньне Канстытуцыйнага суду парлямэнт праігнараваў. Сяргей Кручкоў тлумачыць гэта непрыхільным стаўленьнем да беларускай мовы найвышэйшага кіраўніцтва краіны, на якое арыентуюцца дэпутаты і дзяржаўныя чыноўнікі. Між тым, гэта ёсьць грубым парушэньнем Канстытуцыі, мяркуюць у ТБМ.

Поўны варыянт тут - http://news.akavita.by/shownews.pl?newsid=25072&lang=be

Аватар пользователя DmG
To rydel.net

Любезный, по Вашей логике получается: "Я этого не видел, значит этого не существует". Если это Ваш "метод", то мне не интересно с Вами говорить.

Уэлкам ту ОВИР Первомайского района г. Витебска.

Аватар пользователя rydel.net
Эх, зь лёгікай, як бачу, цяжкавата. Вы зрабілі заяву. А я ў адказ прывёў _контрапрыклад_. Дакладней, дзясятак контрапрыкладаў.
Аватар пользователя DmG
А вот по-моему совсем наоборот :)

Я привел пример - Вы обвинили меня во лжи, предоставив другой пример НИКАК НЕ ОПРОВЕРГАЮЩИЙ мой.

Если для Вас это сложно, потреннируемся на более простом примере:

Я утверждаю, что видел красное яблоко. Вы утверждаете, что это не так, т.к. вчера на рынке Вы требовали красное яблоко, а Вам предлагали только желтые. Ваш вывод: красных яблок не бывает и мое утверждение "Поўная бессаромная лухта".

Так понятнее? ;)

Аватар пользователя rydel.net
Ок, у такім выглядзе аргумэнт прыймаецца. Тады сытуацыя выглядае наступным чынам (і я думаю, любому, хто жыў ці жыве ў Беларусі, гэта відавочна): роўнасьці няма, можна адшукаць выпадкі дыскрымінаціі ў адзін бок, і выпадкі дыскрымінацыі - ў другі, але відавочна выпадкаў дыскрымінацыі тых, хто аддае перавагу беларускай мове, у _тысячы_ і _тысячы_ разоў болей.
Аватар пользователя mike
Я, знаете ли, благодарен этому форуму. А вот за что. Года 1,5 эдак назад я утверждал, что синтаксических отличий между белорусским и русским практически нет. Меня никто не опроверг (why?), но. И вот начал невольно сопоставлять речевые обороты на русском и белорусском. Обнаружил, что синаксических отличий не так уж и мало. И еще один момент. Обнаружил, что, если отчитать жену по-белорусски, то это куда действеннее, чем по-русски. Проэкспериментируйте!
Аватар пользователя возвращенец
>если отчитать жену по-белорусски

особо как отчитать ее в байнете да с голосованием, см. сабж, майк(ос)

Аватар пользователя VovansystemS
У сфэры прапагандысцкай дэмагогіі існаваў (і прадаўжае існаваць) цэлы набор прыёмаў супраць усталяваньня нацыянальных моваў: ад даказваньня "непаўнавартаснасьці" і "памерласьці" чыёй-небудзь мовы (напрыклад, Карл Маркс пра чэхаў, рускія -- пра "інородцев" і г.д.) да сцьвярджэньня ўвогуле - другаснасьці мовы ў сістэме нацыянальных каштоўнасьцяў. Маўляў, мова, быццам бы, ня мае значэньня. Галоўнае - "самастойнасьць", "свой шлях". Гатовыя былі няшчыра гаварыць нават пра "незалежнасьць" (аўтаномію) у складзе імпэрскай дзяржавы. Нацыя, маўляў, можа быць і бяз мовы, а вось "народнасьць", "адметнасьць" - трэба паважаць."Мы - за Белоруссію, но протів белорусского языка", - казалі афіцыйныя расейскія непрыяцелі Беларушчыны у пачатку ХХ-га стагоддзя (прадстаўнікі розных агентурных таварыстваў, тыпу "Белорусское Общество", "Крестьянин", газэта "Белорусская жизнь", усялякія саланевічы, кавалюкі і іншыя "дзеячы"). У гэтай думцы выяўлялася сутнасьць ахоўніцкай ідэалёгіі "западнорусизма". На ёй тоўпіліся потым розныя "абласьнікі" ды "інтэрнацыяналісты".У апошнія гады існаваньня Савецкага Саюзу, калі ўжо набірала моцы новае Беларускае Адраджэньне, зноў зьявіліся людзі, якія то тут, то там пачыналі гаварыць: маўляў, "язык не нада - нада свабода"; "главное ликвидировать тоталитаризм", "главное не язык, а демократия". Потым, калі атрымалі ня тую "дземакрацію", пачуліся галасы: "главное не язык, а права человека" і г.д.Лапідарныя сэнтэнцыі, аднак, зьяўляюцца зусім не спантанна.Пытаньні прыдуманыя на ўсе ўзроўні. "Што лепш, - пытаюць, напрыклад, - калі хто гаворыць па-беларуску і супраць незалежнасьці, ці калі хто гаворыць па-руску, але за незалежнасьць?" Глядзіш, які-небудзь прастак і задумаецца. (Ёсьць людзі, гатовыя па наіўнасьці выбіраць нават паміж куляй і вяроўкай, хоць выбіраць трэба іншае, бо тут няма выбару.)Гэтакая палітпрапаганда на бытавым узроўні, нават самага прымітыўнага кшталту, - далёка не бясшкодная справа ў каляніяльна дэфармаваным грамадзтве.

Так писал Зенон Пазняк совсем недавно. Я думаю это исчерпывающий ответ Алексу и ему подобным. Я не достаточно хорошо знаю белорусский язык (и не часто разговариваю на нём дабы не коверкать ;( ), но уважать собственные традиции мы должны. За пост Алекса, я бы его точно к стенке поставил...

Не понимаю как можно ненавидеть свой родной язык?!

Аватар пользователя У. Стенкер
Не понимаю, где сейчас Зянон Пазьняк, откуда он писал совсем недавно, и почему я должен уважать его традиции. Тов. Николаев, разъяснение, пож. Можешь на русском.
Аватар пользователя VovansystemS
Товарищ Позьняк сейчас хер знает где. Греет руки на деньгах администрации Буша.

Просто научные труды и дела политиков очень сильно расходятся. А я и не предлагаю уважать его традиции и мораьные ценности, я предлагаю всего лишь уважать традиции и ценности своего народа. Ещё в 2000 году Лао Цзы писал, что тот народ, который потерял язык, боьше не народ и не проживёт и несколько десятилетий и будет уничтожен или ассиммилирован. Фразы типа: "Меня тошнит от белорусского языка, но я люблю свою родину!" меня просто убивают. Надо говорить так: "Я недостоин называться сыном своей Родины ио даже не знаю своего родного языка и не понимаю его.."

2 Режиссёр:

>Язык требут шлифовки, как и все что в нас, если мы хотим остаться людьми. Над русским работали: ПУШКИН, ЛЕРМОНТОВ, ТОЛСТОЙ, ДОСТОЕВСКИЙ, ГОГОЛЬ, ЧЕХОВ...

Нет. Язык - это признак индивидуальности нации. "Язык требует шлифовки..." - самые примитивные языки во всём мире с самым маленьким словарным запасом достаточно лагозвучны и на них можно выразить любую мыслю. А Пушкин и др. просто изменяли русский (кое-где даже "извращали" как казалось их современникам).

Короче, мой камень в огород доблестного создателя форума, который поленился разбивать посты на страницы. У мя пару минут сраница грузится и весит около метра, поэтому эту тему я больше читать не буду и постить сюда скорее всего тоже. Еси же кто-то хочет ещё пофлеймить - пишите в мыло.

Аватар пользователя SIVIER.net
Самая прагрэсіўная і лепшая- кітайская мова. Мільярд чалавек, абраўшыя яе для камунікацыі, ня могуць памыляцца. Да таго ж над яе шліфоўкай працавалі за тысячы год да таго, як зьявіліся эўрапейскія нацыі, Канфуцый, Басё ды інш.

Вывучайма іерогліфы, каб ня ўмёрлі. Духоўна.

Аватар пользователя rydel.net
Siver, вітаю. Якая нечаканасьць! :) Няўжо ты таксама да гэтых высокаадукаваных гуманітарыяў таксама заходзіш? Мне здавалася я стаўся апошнім магіканам, які яшчэ зрэдчасу зазірае да гэных гарачых "ціехнароў". :))
Аватар пользователя Zalot
Добры дзень вам, добрыя людцы! Надта хораша вы пішаце ды прамаўлякце. Сапраўды, шаўа інтэлігенцыя - брыда, нічога неробіць, а толькі языком лэхае. Ды і то лэхае, відаць, толькі дома, бо на вуліцы нідзе зараз не пачуеш беларускай мовы. Але, спадарства, ведаць яе трэба абавязкова, бо што ж гэта будзе? Канец свету! Як жыць далей без нашай духоўнай пацехі. Ганьба тым, хто яе не ведае.

Вельмі здзіўляе, што ўсе прызнаюць святасць, сакральнасць нашай мовы, але ў касцёлах, а тым больш у цэрквах яе мала дзе пачуеш. Святары неразумеюць патрэбы ўзняцця аўтарытэту нашай мовы, зганьбаванай у царскія і савецкія часы. Людзі прывыклі, што сказаць на ёй нічога добрага ня можна, іншая справа, калі на гэтай мове ўслаўляецца Госпад.

А мова нашага народа, дапраўды, незвычайная, захавала найбольш рэштак са старажытнай індаеўрапейскай мовы з усіх славянскіх. Пра гэта кажуць апошнія параўнанні яе з санскрытам.

Хочацца верыць, што і мы будзем жывы і мова не памрэ.

Здзіўляе, аднак, факт пераследавання яе на дзяржаўным узроўні: спачатку зачынілі беларускамоўныя радыё "Рацыя" і "Сталіца", потым адзіны беларускамоўны ліцэй у Мінску, скарацілі колькасць беларускамоўных газет, паціху выцясняюць мову з тэлебачання, адмянілі экзамен за курс сярэдняй школы па беларускай літаратуры, нарэшце падабраліся да Таварыства беларускай мовы і не даюць магчымасці функцыянаваць. Столькі фактаў, што міжволі пачынаеш верыць у тайную жыдамасонскую дамову супраць беларушчыны. А мы спім.

Спадарства, ці не праспім самі сябе? Хопіць маўчаць.

Я б і адзін нешта б сказаў іншым, але без падтрымкі баюся, што заклююць.

Аватар пользователя Инкогнито
>А мова нашага народа, дапраўды, незвычайная, захавала найбольш рэштак са старажытнай індаеўрапейскай мовы з усіх славянскіх. Пра гэта кажуць апошнія параўнанні яе з санскрытам.

мы истинные арийцы:) лучше быть индусом чем русским:)

Аватар пользователя Wit
2 Инкогнито. Лудше водку пить чем воевать...

Перад тым, як посьціць, думаць трэба - вось гэта дакладна... А лепей схадзіць хоць раз за год у школу. Для разнастайнасьці паспрабаваць настаўніка паслухаць.)) І між тым пра індаеўрапейскае паходжанне славянскіх моваў нарэшце даведацца...

Аватар пользователя Инкогнито
>І між тым пра індаеўрапейскае паходжанне славянскіх моваў нарэшце даведацца

меня и тут уже неплохо адукавали:)

>іншая справа, калі на гэтай мове ўслаўляецца Госпад

слава нашему индоевропейскому господу шиве за то что мы самые древние индоевропейцы! и уж лучше раствориться в миллиарде наших лингвистических братьев индусов чем в 7 раз меньшем количестве русских которые совсем нам не братья и не индоевропейцы и не древние а просто татаро-монголы:)

>Я б і адзін нешта б сказаў іншым, але без падтрымкі баюся, што заклююць.

а я не боюсь! всех не заклюешь, кулацкая сволочь! арлёёёнак, арррлёёёнааак...

Аватар пользователя Миша
Народ вы чего вообще флэйм разводите. На вкус и цвет товарищей нет. Надо сказать что тот язык живой который развивается а в этом плане белорусский скорее мертв. Много ли Вы видели новых словарей в последнее время, много ли всевозможных официальных международных документов переводится на белорусский, каково состояние терминологии в различных областях человеческих знаний в белорусском языке. Почти полный п....ц. В русском языке все-таки гораздо лучше. Да и общаться на нем во всем бывшем союзе без проблем. Кому он не нравится выучите английский. А всем укоряющим других за незнание языка предков - выучите древнееврейский.
Аватар пользователя vova
а вы всё столько лет не успокоитесь муляете одну и туже тему что само по себе и за себя говорит

ну вышло так з беларускай мовой звиняйте

милионов 9 населения заставить у вас просто не получится так что успокойтесь и начните что то для етой мовы делать софт например бесплатно беларусифициривать

кстати нащет фраз "родину люблю а мову ненавижу " это как раз ваша работа достали всех

Аватар пользователя Космополит
А на каком языке говорил первый белорус Адам? :)

Алекс, пожалуйста, не вырезайте мои посты. :)

Аватар пользователя Partizan
vova,uzhe davno israel:"а вы всё столько лет не успокоитесь... милионов 9 населения заставить у вас просто не получится"

У вас же в Израиле получилось заставить и из мертвого(языка) сделать живым.

А чем мы хуже? ;-)

Аватар пользователя Dmitry Salnikov
2 Partizan. There is great Book in Israel which teaches God's laws to people thus every intelligent person in Israel wants to read this Book in old original language. There are many great books in Latin language thus many people are still learning this old language now. While someone wants to learn some old language this old language is alive yet. If there would be enough great books written in Belarusian language then all intelligent people would want to learn Belarusian language on their own. Thus if someone really wants to promote Belarusian language then this person should stop wasting time on arguments and start writing great books in Belarusian language right now.

Страницы