Отношение BYNET к белорусскому языку (Голосование)

 

Страницы

Аватар пользователя Rydel
Darahi WebHobbit,

Ja maju pytannie. Vyhladaje, vy calkam padtrymlivajecie vykarystannie movy uschodnich susiedziau za koszt bielmovy. Nakolki mozna budzie vieryc vynikam apytannia? Jakija garantyji vy moz^acie dac udzielnikam apytannia?

Аватар пользователя Rydel
Darahi Инкогнито,

Treba adznaczyc, szto NICHTO z bielmounych udzielnikau nie zaklikau da prymusovaha pierachodu na bielmovu. Z druhoha boku, szmatlikija Mann Kurty vykazvali niepryjemnyja abrazy naksztalt taho, szto bielmova zahinula, a znaczycca karystacca joj nielha.

Аватар пользователя CyberLink
2 Rydel:

1) Результаты будут представлены как без учета накруток, так и с учетом возможных накруток.

2) Результаты будут в достаточно развернутом виде и структурированы по вариантам ответов.

3) Дополнительно будет доступны *.log файлы проводимого опроса. Во-первых, для тех кто захочет анализировать сам, во-вторых - дабы все имели возможность просто видеть IP адреса.

Аватар пользователя kremien
Что-то меня этот опрос немного сремает, просто вопросы поставлены именно так, что результаты уже сейчас ясны, а также немного проглядывается, зачем это надо было делать. А именно второй и третий вопросы поставлены так, что, очевидно, что по ним будет минимум процентов 80-90 за первый пункт, так зачем же такое спрашивать.

Намного продуктивнее было бы спросить вместо этого, как вы относитесь использованию белорусского языка в интернет, что вы думаете о перспективах этого языка.

Аватар пользователя Андрей
Адмоунае стауленне добрай паловы бульбашоу да мовы сваих уласных бацькоу и дзядоу ад таго што гэта усе - КАЛХОЗЬНИКИ. То бо "нищие духом", неадукаваныя, кали перакласьци гэтае слова з "советского русского языка".

Насамрэч, яшчэ у 70-я, напрыклад, вакол мяне - ня у Минску - пераважала беларуская мова, хоць ужо и вельми засьмечаная русизмами. И гэта - на Усходзе Беларуси! На вёсцы дзеци кпили з рускай мовы гарадских аднагодкау!!!).

А наконт, таго, ци зьнишчаецца беларуская мова наумысна - дык што галовы дурыць!!!

Куды падзелися беларуския школы у мястэчках и гарадах пасьля вайны?

Той, хто меу магчымасьць параунаць БССР з иньшыми рэспубликами ня можа адмовиць таго, што у БССР силком НАСАДЖАЛАСЯ руская мова и культура.

Аватар пользователя FireFalcon
Кстати, кто-нибудь читал Дж.Орруэла "1984"?

Ситуация с беларуским языком мне очень напоминает описанную там. Конечно, в том романе тоталитаризм показан слишком гиперболизированно, но тем не менее...

Аватар пользователя XTOCb
>Я думаю не один родитель не будет

>насиловать своих _русскоязычных_ детей

>отдавая их в белорусскоязычную школу и

>тем более ВУЗ.

Ня трэба гвалцiць. Але калi мая прапанова зьдзейсьнiцца, якасьць беларускамоўных клясаў будзе лепшая за расейскамоўныя.

[У свой час у маю школу (19) езьдзiў народ са ўсяго Менску, езьдзiў па гадзiне й болей. Чаму? Бо там былi такiя настаўнiкi, што ўсе ведалi - добрыя адзнакi з 19-й значылi ня толькi лёгкае паступленьне ў ВНУ, але й добрыя адзнакi ў тым-жа ВНУ (я амаль што тры першыя гады ВНУ проста латкi бiў, тым ня менш меў усе "пяцёркi"... першы год дык наогул для мяне быў паўтарэньнем, тымчасам як астатнiя сагрупнiкi (усе вельмi разумныя людзi, ды з мэдалямi - на прыкладную матэматыку iншых ня бралi) пацелi...]

Дык вось, калi-б быў матар'яльны сэнс выкладаць па-беларуску, гэтыя настаўнiкi (а некаторыя зь iх амаль што самi падручнiкi пiсалi), самi-б, дабраахвотна, перайшлi-б на беларускую мову, i народ з гэтага не перастаў-бы езьдзiць.

А рэальна пры Шушкевiчы атрымалася гэтак - хтось з раяно наехаў на дырэктара, маўляў, школа перадавая ў раёне, чаму выкладаеце не па-беларуску (гэта пры тым, што праграма была прадвiнутая й беларускiх падручнiкаў проста ня йснавала)? У рэзультаце бацькi на чале з Максiмам Танкам (чый унук таксама хадзiў у 19-ю) пiсалi вялiкi лiст, каб iхныя дзеткi НЕ вучылiся па-беларуску... Такое ўражаньне, што той, хто спрабаваў так, гвалтоўна насадзiць белмову, працаваў спецыяльна на шкоду ёй...

Аватар пользователя Андрей
Алексу.

Наконт вартасьцей и "крывизны" беларускай мовы ты сам разважаць папросту НЯ МОЖАШ, бо няведаеш яе.

Чамусьци вось жа Адам Мицкевич яе ВЫШЭЙ за рускую ставиу - па багаццю и развитасьци!

Аватар пользователя Volha Sidoryk
А вы никогда не задумывались о том, кто вынужден использовать английский в работе, а белрусский дома? Если честно, я абсолютно эгоистично за белорусский, т. к. русский в Интернете меня напрягает.
Аватар пользователя iharOK
Ja tolki zau~vaz^u s^to hetkija forumy [na maju cal~kam subjektyu~nuju dumku] nia majuc' anijakoha sensu. Bo z^ ja i tak zastanusa na svajim, a niejki tam - "NIElubiciel" biel~movy zastaniecca na svajim.

Adnak vyniki apytan'nia cikava budzie pahladziec'... Cikava...

Аватар пользователя CyberLink
> Adnak vyniki apytan'nia cikava budzie pahladziec'... Cikava...

Согласен.

Аватар пользователя Андрей
Виньшую усих жанчын з надыходзячым сьвятам!

Зычу шчасьця, каханьня и...

няхай увесь год будзе для вас суцэльным "восьмым сакавика" каб у вашых пакоях николи непераводзилися прыгожыя кветки. :0)

Аватар пользователя Dead Forest Gun
результаты опросов уже известны. и никаких новых знаний добавить не смогут.
Аватар пользователя Kunina Mara   (aka Darho)
Народ, смешна проста з Вас....

Виншую с надыходячым сьвятам усiх жанчын!

Аватар пользователя Кристофер М. ИХИХО
Когда я впервые услышал натуральных бабушек из глухой деревни, поющих свои песни, я наш родной язык изучал как иностранный.

То что здесь пишется на форуме, и представляется как белорусский язык -- это "альтернатива", смесь польского и русского, но не белорусский, хотя совок чуть-чуть от настоящего языка оставил.

Поэтому разговор идет идет не о белорусском исконном языке, а о суррогате "альернативном":(((, я бы сказал, польском.

"Кампутар":)))))))))))))))))))))))))))

Аватар пользователя Alexander V.
Уважаемый ХТОСЬ,

Я думаю, вам хорошо известно, что большинство белорусскоязычных интернет-ресурсов сущетвуют на средства американских налогоплательщиков.

И меня это вполне устраиват.

Но когда вы предлагаете увеличить зарплату учителям по языковому признаку, то вы пытаетесь из-за океана делить наш белорусский бюджет.

Повысить зарплату учителям бесусловно надо, но языковой критерий здесь неуместен.

З.Ы.

Да, и что-то я не помню среди учителей 19-й школы желающих преподавать на белорусском языке. Да и большинство учеников учили английский, чтобы уехать к чертям из этой чернобыльской зоны...

Аватар пользователя Клава
Инкогнито "вскипал и бросался к клаве:

Не надо стыдить никого за то, что он хочет жить по-своему!"

Инкогнито, я с Вами. Кто как хочет/может пусть так и говорит.

Аватар пользователя Herman
Vazhno:

1. Kakaja cel dannogo foruma?????

2. Zachem obzyvat drug druga?

3. Kto skazal chto etot forum dla ruskojazychnyh??

4. Net u menja kirilicheskih nakleek na klaviature.

5. ja za beloruskij jazyk v polnom objome i vo vsej ego krase!

Аватар пользователя XTOCb
Перавяду трошкi "стрэлкi". Калi, як кажуць расейскамоўныя ўдзельнiкi дыскусii, па-беларуску амаль што нiхто не гаворыць, дык тады й суадносiны добрых расейскамоўных культурных праектаў да беларускамоўных павiнна быць кшталту 99:1.

Возьмем блiзкую для мяне тэму - беларускую музыку. Я вось налiчыў беларускамоўных 7 альбомаў, што дастойныя стаць у скарбнiцу сусьветнае музыкi - i гэта толькi за 90-я годы!

Вось яны:

1. Народны альбом

2. Крама, Хворы на рок-н-рол

3. Улiс, Чужанiца

4. Мясцовы час, Наша ўскраiна

5. Kriwi, За туманамi

6. Данчык - Беларусачка

7. Новае Неба, Дзецi чорнага гораду

(дарэчы, тым, што кажуць, як яны ненавiдзяць беларускую мову, раю паслухаць хаця-б адзiн зь iх, i спадзяюся, што Вашае стаўленьне да яе палепшыцца)

Што можа супрацьпаставiць гэтае "велiкалепнае сямёрцы" расейскамоўная супольнасьць?

Аватар пользователя CyberLink
2 Herman:

> 4. Net u menja kirilicheskih

> nakleek na klaviature.

Слепой метод осваивай - в работе помогает. У меня уже два года клавиатуры с немецкими клавишами (просто нету клавиатур с русскими буквами здесь), но пишу на русском и английском. Причем довольно быстро.

Аватар пользователя Клава
Хтось, а есть ли тексты из Вашего списка где-нибудь в Интернете?
Аватар пользователя XTOCb
То Alexander V:

(вось ужо ня думаў, што буду з табою спрачацца на гэткiм форуме!)

>Я думаю, вам хорошо известно, что большинство

>белорусскоязычных интернет-ресурсов сущетвуют

>на средства американских налогоплательщиков.

Я ведаю толькi пра svaboda.org, charter97.org i газэту "Рунь". Калi шаноўнаму журналiстаму з такiм славутым iмем вядомы яшчэ хто - калi ласка, абнародуйце. Наколькi вядома мне:

Дзед Талаш - прыватны праект беларускага грамадзянiна (што жыве ў Маскве)

Акавiта - прыватны праект чалавека з Жодзiна

Belmusic.net - прыватны праект беларускага грамадзянiна (што жыве ў Бостане (^_^))

Радыё Рацыя - iснуе за грошы беларусаў Польшчы.

>Но когда вы предлагаете увеличить зарплату учителям

>по языковому признаку, то вы пытаетесь из-за океана

>делить наш белорусский бюджет.

Тое, дзе я пражываю, не пазбаўляе мяне беларускага грамадзянства. Таму мой голас важыць столькi-ж, колькi й твой.

>Повысить зарплату учителям бесусловно надо, но языковой

>критерий здесь неуместен.

Паўтаруся - патрабаваньне выкладаньня па-беларуску, як неабходнае ўмовы дзеля падвышэньня заробку, ёсьць, на маю думку, найбольш безбалезьненным сродкам адраджэньня беларускае мовы.

>Да, и что-то я не помню среди учителей 19-й школы желающих

>преподавать на белорусском языке.

Нагадаю Фацiму Мiхалаўну :)

Але гэта й зразумела - за бясплатна нiхто, груба кажучы, жопу рваць ня хоча.

Аватар пользователя XTOCb
To Клава:

Тэксты Народнага альбому: http://na.home.by/teksty.htm

Тэксты Новага Неба (праўда, iншага альбому): http://belmusic.hypermart.net/artists/nnieba/maya_kraina_e.html

Аватар пользователя Клава
XTOCb: за бясплатна нiхто, груба кажучы, ж... рваць ня хоча

Фу, ХТОСЬ. Вот и кончились разговоры про язык. Оказывется денежки нужны, а их нет. И остается голым простое и понятное желание ревнителей языка получить чужих денег на свое содержание.

Аватар пользователя Клава
Хтось, спасибо за ссылки.

Мне понравилось Ваше "перавяду "стрэлкi". Только вектор Ваших стрелок получился странный. Культура и музыка вовсе не для того каб "супрацьпаставiць" something to something. Культура - она для того чтоб кайф(эстетическое наслаждение) адчуваць.

Аватар пользователя Alexander V.
ХТОСю:

"Народный альбом" и др., конечно хорошо, но станешь ли ты спорить с тем, что лучшая белорусская группа - это русскоязычный "Нейро-Дюбель"?

Язык - это все-таки форма, а главное - все-таки содержание. Задача формы - облегчить понимание этого содержания.

Если содержание белорусской культуры достойно того, чтобы с ее произведениями знакомиться в оригинале, то люди выучат белорусский язык, никуда не денуться. Учили же в свое время английский только потому, что на нем пели Beatles.

Ну, а нет - так нет.

Аватар пользователя XTOCb
>Фу, ХТОСЬ. Вот и кончились разговоры про язык. Оказывется

>денежки нужны, а их нет.

Клава, я меў на ўвазе не сябе - мне як раз грошай з беларускага бюджэту ня трэба - а такiх, як вы. Вы жывеце ў Беларусi, але размаўляеце па-расейску. А калi мiфiчныя "амэрыканскiя падаткаплацельшчыкi" падвысяць Ваш заробак у 2 разы, каб Вы працягвалi рабiць тое, што робiце, але па-беларуску? Не? А ў 5? 10? 100? У кожнага ёсьць свой кошт. A можа, мае сэнс не падвышаць Клаве заробак у 100 разоў, а падвысiць удвая заробак 50 Iрам, дык Клава сама пяройдзе на белмову, калi будзе з Iрамi? Вось гэта я й намагаюся давесьцi.

Рэзюмiрую сваю пазiцыю -

1) без падтрымкi на дзяржаўным узроўнi беларуская мова на вулiцах гарадоў застанецца чужанiцай

2) на маю думку, найлепшы спосаб адрадзiць мову - мэтанакiравана падвышаць заробкi настаўнiкаў, што будуць на яе пераходзiць

Kaлi ў вас ёсьць слушныя заўвагi - пiшыце. Калi ўcё, што вас БДУ, а Сашу нархоз навучыў - гэта атакi ad hominem (не там жывеш, не такiя словы ўжываеш) - дык такую дыскусiю я працягваць не хачу.

Аватар пользователя XTOCb
Klava:

>Культура - она для того чтоб кайф(эстетическое наслаждение) адчуваць.

Дык чаму 99% расейскамоўных жыхароў Беларусi не змаглi зрабiць нiводнага музычнага альбому, якi быў-бы дастойны заняць месца побач з тымi 7, што я прывёў? Цi не кажа гэта пра стан расейскамоўнае культуры на Беларусi болей, чым усе апытаньнi?

Аватар пользователя Клава
Хтось,

Для поднятия зарплаты мне в 2-100 раз за староязычие, государство у кого-то эти деньги должно отобрать.

Я прагматична, и именно поэтому мне эти деньги не нужны. Я привыкла уже зарабатывать деньги сама, а не брать их у государства. Независимости, знаете ли больше.

Я с удовольствием платила деньги из своего кармана преподавателям на разных курсах.

Если родители хотят платить учителю белорусского языка дополнительные деньги, никто не должен этого запрещать.

Но насильственно собирать деньги со всех в стане за это, и отдавать их новым бюрократам от языка - увольте. Мы это уже проходили.

Аватар пользователя Alexander V.
Вопрос-то не в том как "поднимать" белорусский язык, а в том нафига это нужно.

То что это бабок стоит - понятно.

Так вот, кому нужно тот пусть и башляет.

Нужно кому-то, он и сидит, и лепит себе сайтик, вместо того, чтобы деньги зарабатывать - его право.

А вот спроси народ: "Давай отчислять пару процентов ежемесячно во внебюджетный фонд поддержки белорусского языка?" И ведь ответит народ. Да так ответит, что в приличном форуме напиcать стыдно...

Страницы