Отношение BYNET к белорусскому языку (Голосование)

 

Страницы

Аватар пользователя CyberLink
2 Rydel:

Список знаний тебе не поможет :) У меня будет побольше.

Аватар пользователя Кастусь
2CyberLink

>Так что не надо тыкать "бульбой" и остальным. Ты бы еще сонлце, небо, воздух вспомнил :)))

Притяжательные местоимения я использовал лишь потому, что их использовал мой один из моих оппонентов, которому я отвечал.

>Ну вот - дождались. Скоро как ведьмам будете устраивать экзамены и сжигать при провале.

Мои 99.99% это просто объективная статистика, из которой каждый сделает свой вывод. И не надо передёргивать.

>Просто каждый делает выбор сам на каком ему говорить и общаться.

Выбор языка действительно каждый делает сам, хотя на этот выбор воздействует целая туча внешних факторов, и не в последнюю очередь государственная политика.

>Ты не понял главного - большинству белорусская мова абсолютно по боку, хоть бы на ней все говорили.

Большинство голосовало, и проголосует опять за Лукашенко. Но правильно ли это и к чему приведёт - вопрос другой.

2ALL

Было бы нелепо ожидать объектвных результатов опроса при том, что админом форума (СYBERLINK) является заитересованное лицо. Причём заинтересованное до такой степени, что высказывается на форуме больше, чем остальные его участники.

Аватар пользователя TWOSERGE
Любы чалавек, які абразьліва выступае супраць беларускай мовы, пагадзіцца з ніжэй напісаным:

"Я, імя, прозьвішча...

1. Ня ведаю, і не жадаю ведаць, гісторыі сваёй Радзімы;

2. Не жадаю жыць у цывілізаванай краіне, дзе хто працуе, той атрымоўвае суадносна сваёй працы;

3. Маімі жыцьцёвымі прыярытэтамі зьяўляюцца: нажрацца, ужрацца, бабу трахнуць, суседзям нахаміць... (і толькі!)

4. Акрамя маёй асобы мяне больш ніхто і нішто не цікавіць (меньш народу - больш кіслароду);

5. Я ніколі не выступаю на баку слабейшага, бо гэта нявыгадна (для мяне асабіста);

6. Я ніколі не задумваюся аб загадах, што атрымліваю "зьверху", і калі мне заўтра загадаюць катаваць патрэбных людзей - я гэтае зраблю не задумваючыся;

7. Я пью расейскае піва і ўвогуле не падтрымліваю беларускае прамысловасьці;

8. Польшча (і ўсё, што далей ад яе - для мяне чужыя і нават ВАРОЖЫЯ краіны);

9. Мая сталіца - г. Масква;

10. Бальшавікі, увогуле, неблагія былі дзядзькі, што багацеяў пастралялі;

11. Калі нейкі чалавек у натоўпе нечым вызначаецца сярод іншых, я нэрвуюся, і мне мне хочацца "паставіць яго на месца";

12. Я люблю "Земфіру";

13. Beavis & Butt-Head - тупыя адмарозкі і мне ня сьмешны іхны гумар;

14. Я ня ведаю хто такі "настаўнік Рагойша";"

P.S. Пункт 14 лічу самым важным.

Аватар пользователя Спадар Кілбасьнік
Стаміўся чытаць вашую дыскусію. Пасля яе - такая каша ў галаве! Не разумею тых людзей, якія ня любяць беларускую мову. Так, яна для іх ня родная. Для мяне кітайская таксама няродная, і "гучыць прыкольна" - дык што, я павінен яе за гэта ўзьненавідзець?!

А тое, што ў беларусаў такое стаўленне да сваёй мовы - вынік дзейнасці нашае адукацыйнае сістэмы. Ня ўмеюць зацікавіць, вывесці яе з-пад дыктатуры постсавецкіх падручнікаў у натуральнае жывое асяродзьдзе. А ў апошнія гады з нашай мовы зрабілі шчэ й сродак палітычнай барацьбы. Адсюль у народа і стэрэатып выпрацаваўся: калі ты размаўляеш па-расейску - значыцца, ты лукашыст, калі па-беларуску - значацца, ты бээнэфавец.

Дык вось што, спадарства: стэрэатыпы трэба ламаць!

Аватар пользователя sem
Да Рамантыка

Уважліва перачытаў усё, што напісаў у форум і не знайшоў абразы. Але, калі нечым міжволі вас пакрыўдзіў, то мне хапае маёй культуры прабачыцца перад вамі.

Але вы адрэагавалі, прабачце, выключна на форму, а не на змест маіх словаў. Чытаючы усе далейшыя пасланні, я заўважыў жахлівую рэч. Я заўважыў сталы падзел на МЫ і ВЫ, НАШЫ і ВАШЫ... І падзел гэты гняздзіцца ў тым, што завецца свядомасцю. Такая халодная ідэалагічная вайна беларускага грамадства. Апаненты з абодвух бакоў не стрымліваюць эмоцыяў, абразлівыя аргументы, якія па прыродзе сваёй маюць прызначэнне іншае, чым пераканаць - а менавіта, - прынізіць і прымусіць да маўчання, - такія аргументы выкарыстоўваюцца як апошняя спроба перамагчы ў спрэчцы.

Дык ці можа быць перамога, ці з'яўляецца тая дыскусія - спрэчкай, уласна, дыскусіяй????

Ці варта прыслухацца да тых, хто ўпарта і зацята выступае супраць падтрымкі беларускай мовы? Ці варта разабрацца ў пазіцыі тых, хто ня хоча чуць і ведаць беларускую мову ў Беларусі? Ці варта рускамоўным апанентам зразумець боль і надзею, гонар і годнасць тых, хто беларускамоўны? Мажліва, на вуха некага з чытачоў, пытанні нават ганебныя. Але ж, калі казаць пра рацыянальны і разумовы падыход, да жадання пераадолець праблему, прарвацца скрозь сцяну свядомаснай інертнасці, трэба разбірацца і імкнуцца зразумець усё. І не простымі наскокамі кшталту "А-а-а-а, гэта ўсё іх саўковае хамства (маскальства, лукашызм і г.д.)!" альбо "А-а-а-а, это всё фашисты из новых белорусских мовных защитников!" Гэтыя наскокі нічога не сцвярджаюць насамрэч,паколькі пабудаваныя на сляпым эмацыйным парыве. Трэба разумець, чаму значная частка грамадства ўвогуле не хоча чуць, на якой ёй мове гутарыць (давайце не забывацца, што ўдзельнікі нашай дыскусіі ўсім сваім скопам - суцэльная меншасць беларускага грамадства, а большасць занятая ўвогуле пытаннямі, далёкімі ад моўных,культурных ды нават грамадска-палітычных)! Каб мова мела спрыяльную глебу для развіцця, трэба фармаваць тую атмасферу спрыяння. Каб грамадства не ўціскала іншую мову, трэба ствараць зноў жа атмасферу спрыяння. Спрыяння і беларускай і рускай мовам. І іншым мовам! Усё ж упіраемся ў культурны кантэкст. Бо гутарка, насамрэч, пра спрыяльны культурны клімат у грамадстве. Адно - не ўціскаць ніводнай з моваў. Тады будзе развівацца і беларуская. Тады большасць зразумее, што дзяржаўная падтрымка беларускай мовы жыццёвая неабходнасць. Тады гэта будзе выбарам грамадства. Тады і рускамоўныя грамадзяне Беларусі ў большасці сваёй згодзяцца з тым, што беларуская мова ня мусіць даказваць сваю паўнавартаснасць - яна паўнавартасная сама па сабе. Тады гэтыя грамадзяне зразумеюць, што беларускасць развіваецца і падтрымваецца не за кошт "рускасці", бо рускасць проста не патрабуе падтрымкі, а беларускасць - у звязку з дзесяцігоддзямі асавечвання людзей - патрабуе падтрымкі, бо Саветы вытраўлялі з чалавечых душаў менавіта нацыянальную адметнасць. І, гэта маё перакананне. Вытраўлялі,ня толькі беларускасць, але рускасць. Прабачце - шарыкавы не маюць ні беларускасці, ні рускасці, ні татарскасці, ні габрэйскасці, ні польскасці, ні літоўскасці, ні цыганаскасці...Бо яны - шарыкавы, у іх адно - адняць і падзяліць,урваць і адсядзецца. Але, калі руская культура, і мова ў прыватнасці, маюць абаронцу і дапамагатага ў асобе усходняе суседкі, то беларускія культурныя працэсы без дзяржаўнай падтрымкі будуць маруднымі і слабымі. І калі мы кажам пра агульны грамадскі выбар, то менавіта пра выбар. Пра згоду грамадства на падобнае рушэнне да новага стану моваў і культур у краіне.

Я разумею, што заклікаю ледзь не да ідыліі. І што ідылія ў прынцыпе не магчымая. Але ўсведамленне каштоўнасцяў, якіх не заўжды вартыя нават іх носьбіты, дазваляе правільна параўноўваць і правільна рабіць высновы. І правільна арыентавацца.

Тыя, хто ня хочуць і чуць пра беларускую мову, - а вы добра ведаеце рускую? Гэта значыць мову Пушкіна, Лермантава, Маякоўскага, Булгакава, Платонава, Гогаля, Талстога, Пастэрнака, Ахматавай, Твардоўскага, Акуджавы, Высоцкага... Прынамсі, вы ў гэтым добра салідарныя з невукам Лукашэнкам. Ён таксама спасылаецца на глыбіні таго, чаго проста ня ведае, для каго мова, хай і руская, хай і іншая, любая - проста мова як культурная з'ява,- гэта цьмяная і мутная багна... У чым хвароба - большасць сцісквае ўсё да праблемы - "не перашкаджайце мне жыць"...Прынамсі, тыя беларусы, якія кажуць, што руская мова - багна і пустэча, хай таксама спытаюцца Коласа з Купалай, Багдановіча з Гарэцкім, Быкава з Разанавым...Яны былі ў дачыненні да рускай мовы іншай думкі. Яны былі культурнымі беларусамі. Палітычная мітусня і боль прымусовага ўціскання дыктуюць няправільнае бачанне бяды. Яна падбіраецца і падабралася не з боку мовы. А з боку заразы саўковасці і з боку шавіністычнай заразы звышнацыянальнага месіянства (а іхны кактэйль у Беларусі - гэта ўвогуле асобная гаворка!) якая ўсіх дзеліць, усіх пераўтварае ў тых, хто дзеліць і якая памнажаецца з кожным новым падзелам...

Аватар пользователя Patriot
Вся эта затея - провокация чистой воды!

Опять, как и в 1994 году перед выборами хотят разделить народ "по языку". Ничего нового со времен Вавилонской башни так и не придумали!

Не это надо обсуждать и не за это надо голосовать!

Надо сплотиться и сбросить ненавистный режим, а уж на каком языке говорить в СВОБОДНОЙ и ДЕМОКРАТИЧЕСКОЙ БЕЛАРУСИ, мы уж как-нибудь решим потом!

Позор провокаторам!!!

Жыве Беларусь!!!!!!!!

Аватар пользователя Михаил
Я следующее замечу.

Голосование превратилось в бабий базар, срвершенно не аргументированный и хамский благодаря недоумкам с обких сторон.

Я люблю белорусский язык, хотя толком говорить на нем не умею как и 95% городских жителей Беларуси. Вопрос о МАССОВОЙ культивации белорусского языка в Интернет надуман т.к. это невозможно, если вы желаете чтобы Интернет в Беларуси нормально фунуционировал. Некоторые белорусские наци путают Интернет с писанием чего-то подобного "Смерть Луке" на заборе не догадываясь, что функции Интернета куда шире и любой деловой человек только сплюнет эту читая националистическую истерику. Это относится и к некоторым чрезмерно шустрым ненависитникам белорусской мовы.

Я уверен, что если бы власти решили прикрыть Интернет в Беларуси, то лучшей бы находки как повального внедрения белорусского языка в Белнете у них не бвло бы. Интернет зачах и задохсяся бы одномоментно и остались бы только одни тупые крикливые белорусские националисты которые и сейчас то читают в сети только сами себя, уроды.

Все должно быть разумно и соизмеримо с возможностями и запросами общества.

Аватар пользователя Андрей
Согласен, что белорусскому языку не место в Интернете, а только на заборах. Я думаю, что те истерички, которые здесь ругабтя по-белорусски служат в КГБ у Луки и стремятся закрыть Интернет в нашей Беларуси.
Аватар пользователя Krysho
Ja razmaulaju tolki pa belarusku... Pa rasejsku razumeju, alez z dziacinstva razmaulaju pa belarusku.
Аватар пользователя Катерина
Увидела баннер с рекламой данного опроса, кликнула на него, однако от голосования воздержалась (почему - скажу ниже), а вот комментарии решила оставить - может вам будет известно мнение стороннего наблюдателя. Так вот, я россиянка, гражданка России, но сейчас учусь в Минске. Учусь я здесь по чисто финансовым причинам - образование у вас практически бесплатное (особенно по российским меркам), а уровень не ниже чем у нас. У меня была возможность выбора между Белоруссией и Украиной (и там и там у меня есть родственники), однако я в конечном итоге выбрала Белоруссию, и, пожалуй, ключевую роль в етом играл как раз языковой вопрос. Языковая политика в Белоруссии не то что мягкая - ее здесь, по моим наблюдениям, просто не существует. В етом смысле контраст с Украиной очевиден - в Киеве большинство людей говорят по-русски, однако там лекции в вузах только по-украински да и на чисто бытовом уровне хотя бы минимальное знание украинского необходимо. В Минске же белорусский не нужен совершенно - не обижайтесь, пожалуйста, я просто констатирую факт. В моем университете единственный предмет который должен был читаться на белорусском был собственно белорусский язык, однако сама преподавательница, узнав что я из России, первая предложила мне за символическую плату получить "автоматом" зачет по белорусскому, так что мне даже не пришлось ходить на лекции. При етом она сказала: "Белорусский и для белорусов бесполезен, а уже вам-то россиянке и подавно." Если честно я была огорошена - первоначально я планировала изучать белорусский чисто из интереса да и из уважения к народу среди которого я, хоть и временно, обитаю. Но, услышав такую отповедь и убедившись в том как относятся к своему языку сами белорусы, я подумала: "А, собственно, зачем мне ето нужно? Если сами носители языка так и не научились его уважать, то какой смысл ето делать мне, россиянке?" Только пожалуйста не называйте меня шовинисткой - я руководствовалась просто здравым смыслом.

Меня очень удивляет та прямо-таки ненависть с которой многие мои друзья-минчане относятся к белорусскому языку. Мне довелось, в частности, услышать такое: "Лучше сьесть свой язык чем говорить побелорусски" или "Единственные школы которые целесообразно перевести на белорусский язык - ето школы для умственно отсталых детей." Причем ето все говорили белорусы (кстати собственно етнических русских у вас ведь в Белоруссии вообще мало - кажется чтото около 10%, для сравнения - в той же Украине 23%). Я до сих пор так окончательно и не поняла причину етой ненависти. Мои друзья расказывали о насильственной белоруссизации при Шушкевиче - ну не знаю... Неужели за те 2-3 года вам так сильно насолили?

А от голосования я намеренно воздержалась - хоть в преамбуле и сказано что етот опрос для всех независимо от гражданства и национальности, но я все-таки считаю что в первую очередь ето ваше личное дело, язык-то ведь ваш.

Аватар пользователя Sergio
Извините, но сам вопрос "внедрения" какого-либо языка в интернет это идиотизм. Даже если бы кто-то и решил насильно белорусифицировать или русифицировать не имеет никаких возможностей это произвести, и не вам ли крутым хакерам админам и программерам, а в первую очередь организатору опроса, это знать.

ЛЮДЯМ со всех сторон, лечитесь от злости, ненависть ничего хорошего не даёт.

Клава,

если вы согласны с моей позицией, то, как ни странно, вы придерживаетесь либеральных взглядов, даже если об этом не знаете. А ваше неприятие отбирания денег в форме налогов на всякие придумки политиков это уже чистый либерализм :)

---

Немного не по теме - смешно когда крутые программеры не умеют высылать сообщения на кириллице потому что у них "нет наклеек на клавиши" или "мак кириллицу не поддерживает".

Аватар пользователя хачык
2CyberLink

>Опрос быз задуман и реализован

Угу. А ён рэалізаваны? А ён напрыклад, у Опэры 4.01 паша? А Вы ў гэтым упэўненыя? А Вы наогул хтмл, ведаеце? Я ў гэтым сумняваюся:)

> В любом, случае не для PRа.

Паслухайце, а як наконт сьведкаў? Паверце, ня трэба быць крутым аналітыкам і мець шмат знаёмых, каб скласьці больш-менш адэкватную карцінку.

>>Не далее как вчера вечером количество >>проголосовавших было уже более 500.

Ну а чаму тады на старонцы напісана было "проголосовало 62 человека". Можа проста варта падняць пытаньне аб Вашай проф кампэтэнцыі?

>>Насчет остальных пунктов ты не прав

А падрабязьней можна? Юс жінот ка даросі лт зонойя? Усіх дурных парэзалі трамваі? Я ж не пішу пра перавагў обжэкт паскалю перад Сі ++, дык хацелася б, каб гукарэжысеры-недавучкі не лічылі сябе кампетэнтнымі ў тых галінах навукі, пра якую яны нават ня чулі. Вам патрэбныя вердыкты прафэсійных сацыёлягаў і лінгвістаў (не беларусаў, і не беларусістаў)?

Калі Вас гэта цікавіць, магу папрасіць іх шрайбануць адмыслова для Вас пару тхт і адправіць прыватам. Дактары навук падыйдуць? І паглядзім, ці апублікуеце Вы іх:)))

Наколькі я разьбіраюся ў медыцыне, лаянкі як такой у маім постынгу не было. А калі Вы трактуеце напісанае як лаянку -- Ваша пэрсанальная праблема. Хто такія "рысакі" я ня ведаю.

І яшчэ, мы з Вамі сьвіней разам не пасьвілі, і на адным гэктары не какалі, дык будзьце ласкавыя ня тыкаць, хоць бы па той прычыне, што я крыху старэйшы за Вас. Дамовіліся?

Аватар пользователя CyberLink
2 Rydel:

Вчера вечером не успел ответить. Так вот, когда кто-либо выражает свое отношение к чему-либо, каким бы оно ни было, находятся люди, которые пытаются несогласных с их мнением заставить думать по своему, хотя бы в некоторой степени. И тем, кто выражает свое мнение побоку, что думаешь по этому вопросу, например, твое мнине, которое полностью соответсвует сложившемуся стереотипу.

Надеюсь понятно?

Аватар пользователя Rydel
APOSZNI RAZ PYTAJUSIA. KALI LASKA, ADKAZYCIE:

CYBERLINK,

Для вас (ня ўпэўнены, праўда, чаму) зраблю вынятак і скарыстаюся кірылічнай абэцэдай. А зараз, увага! Паўтор пытаньня, якое Вы ўпарта ігнаруеце (ужо прынамсі тройчы): "Хто ВАС АСАБІСТА прыціскае ці ПРЫМУШАЕ карыстацца чымсьці, што вам не да спадобы. Заклікаю вас прывесьці КАНКРЭТНЫЯ прыклады і цытаты з гэтага ці іншых форумаў." Чакаю на вычэрпны i грунтоўны адказ!

Аватар пользователя XTOCb
Заўвага прыхiльнiцы расейскае мовы Клаве:

>За одноязычие вы или за двуязычие, если вам враги кругом

>мерещаться, вы есть коммисары.

^^^

- что делают? мерещаТся

Можа, перад тым, як "наязджаць" на тую мову, якую не разумееце, лепей вывучыць

мову, на якой размаўляеце?

Аватар пользователя XTOCb
Наш адказ Рамантыку:

>Клава, вот это ваше денежное отношение и дает возможность

>работать у нас фондам Сороса и прочим западным грантовым общ.

>организациям, которые из своего кармана профинансируют все,

>что им захочется.

Чым вам асабiста недаспадобы тое, што нейкiя арганiзацыi фiнансуюць беларускую культуру, прычым НЕ з вашае кiшэнi цi вашых падаткаў? Вам гэта неяк перашкаджае? Цi тое, што сродкi йдуць на таленавiтых прадстаўнiкоў беларускае

культуры, не дае вам атрымаць грошы на раскрутку мясцовых Децлаў? Дык хачу вас запэўнiць - не атрымаеце, нават калi беларускамоўная канкурэнцыя зьнiкне.

>Песни...так за какие средства они сущетствуют????

Думаю, за прыбыткi ад продажаў касэт ды дыскаў (у тым лiку праз мяне) ды канцэртаў. Наколькi ведаю, тыя-ж Kriwi зьбiраюць поўныя залы як у Менску, так i ў Нямеччыне.

>Вы объясните, мне тупому руссофилу. А на что существует Дед Талаш?

Спытайце у самаго Янука, на што ён iснуе. Я асабiста лiчу, што на голым энтузыязьме (як, дарэчы, й амаль што ўсе беларускамоўныя праекты, што-б там не даводзiў сп. Alexander V, якi, як бачым, так i не прывёў сьпiс таго "большинства белорусскоязычных интернет-ресурсов", што "сущетвуют(sic!) на средства американских налогоплательщиков"). Калi цiкава, дык мая Беларуская Музычная Крынiца (http://www.belmusic.net) iснуе *толькi* на прыбыткi ад продажaў беларускае (i ў васноўным беларускамоўнае) музыкi.

>Так, что возраждать будут тот язык, который решили

>продвинуть так близкие Алику немцы в БНР.

Моўная даведка - у любiмай вамi расейскай мове слова "возрождать" пiшацца праз "O".

Гiстарычная даведка - на момант пачатку вайны БНР практычна спынiла сваю дзейнасьць i iснавала толькi на паперы.

Тагачасны старшыня БНР - Мiкола Абрамчык

- жыў ва Францыi i нiколi не выказaў нiводнага слова ў падтрымку фашыстаў (у адрозьненьне ад лiдара сучасных манкуртаў Лукашэнкi). Пазьнейшы старшыня БНР Вiнцук Жук-Грышкевiч у гады вайны ваяваў супраць фашыстаў у складзе ангельскае армii. Так, iснавала нацыяналiстычная арганiзацыя, якая

супрацоўнiчала зь немцамi - Беларуская Цэнтральная Рада - БЦР. Пасьля вайны сярод беларускае эмiграцыi адбыўся вялiкi раскол на прыхiльнiкаў БНР i БЦР, якi не згладжаны поўнасьцю нават зараз,

праз болей чым паўстагодзьдзя. Калi вам прыйдзецца быць у нас на Амэрыканшчыне ды размаўляць з мясцовымi беларусамi, дык не спрабуйце нават зайкацца пра "немцаў у БНР", бо рызыкуеце так сапсаваць сваё здароўе, што нiякая бясплатная расейскамоўная мэдыцына не залечыць.

Аватар пользователя whoянь?
можна я адкажу за янука?

сайт "дзед талаш" - існуе на грошы аб'яднанае кааліцыі амэрыканскага цру, ізраільскага масаду, брытанскай мі-6, расейскага гэбэ і ўсіх добрасумеленных жыдамасонаў сьвету

Аватар пользователя kryvich
Катерине

Это вечный вопрос -- почему одни люди Шариковы, а другие -- Преображенские. Тут, конечно, история, политика, география, семья, случайность (учитель, друг, знакомый) и т.д. Но всё равно сегодня большинство имеет моральный и интеллектуальный выбор, каким быть. Но дело в том, что большинство людей не делает в жизни собственный выбор, а пользуется тем, что ему подсовывают (общество, политики, телевизор). Белорусы более других народов склонны быть "как все", "не высовываться".

Забавно, как горячо многие отстаивают свой, как они называют, "выбор" русского языка. Забавно, потому, что они его не выбирали -- они такими родились, за них выбрали (семья, общество).

Про русских в Беларуси. Я как раз в отличии от многих других беларускамоўных считаю, что русские в Беларуси (в отличии от Эстонии или Ураины) в основном нормально относятся к белорусскому языку -- пожалуй, кроме воееных. В основном, приезжие в 50-60-е -- специалисты, образованные люди, то есть не Шариковы. Так что русских по происхождению хватает в БНФ и других демпартиях. У нас вообще этнического аспекта в национальном движении нет. Если человек имеет нормальные взгляды, выступает за свободу, независимость, возрождение - никому не важно, кто он по национальности. В этом смысле бел. демократы вполне демократичны, я бы сказал -- занадта.

Когда человек говорит "белорусского в Интернете не должно быт" -- это хамло, Шариков. Он так и должен быть назван.

Усім. Нажаль, арганізатар апытаньня даказаў сваімі рэплікамі сваю перадузятасьць, нераўнааддаленасьць ад дыскусіі. Значыць, вынікі апытаньня можна ставіць падсумненьне.

Я пішу, а вакол мяне ў нашай арганізацыі сядзіць чалавек 15 беларускамоўных. Усе яны карыстаюцца Інтэрнэтам штодня, але на падобныя дыскусіі не ходзяць. І пра галасаваньне ня ведаюць. Хто ўлічыць іхнія галасы?

Аватар пользователя Rydel
2Cyberlink

> Вчера вечером не успел ответить.

Niama prablemy. Kali laska, ihnarujcie moj papiaredni dopis.

Так вот, когда кто-либо выражает свое отношение к чему-либо, каким бы оно ни было, находятся люди, которые пытаются несогласных с их мнением заставить думать по своему, хотя бы в некоторой степени.

Vy viedajecie szto zaraz zrabili? Vy tolki szto pryviali vydatnuju definicyju slovau SPRECZKA, DYSKUSYJA, HUTARKA.

И тем, кто выражает свое мнение побоку, что думаешь по этому вопросу, например, твое мнине, которое полностью соответсвует сложившемуся стереотипу.

Naz^al, heta pryroda czalavieczaj istoty. Koz^ny klapocicca tolki pra siabie.

Надеюсь понятно?

Zrazumiela. Vy suprac svabody vykazvannia.

ALE NA MAJO PYTANNIE NIE ADKAZALI.

Аватар пользователя CyberLink
2 Кастусь:

> нелепо ожидать объектвных результатов опроса

Доверие либо есть, либо его нет вообще. Ваша личная проблема.

2 TWOSERGE:

Причет здесь твои 14 пунктов? Что тебе не нравится?

2 Patriot:

Одни обуждение форума свели к противостоянию языков (если таковое есть), другие уже клонят к политике?

Вы читали, что там выше? Подумай, кому это выгодно? Никто не выберет из жалости БНФовца в президенты, только за то, что он белорусский язык будет возрождать... А ведь выгодно затевать подобное именно БНФ и подобным образованиям.

2 хачык:

> Ну а чаму тады на старонцы напiсана было "проголосовало 62 человека"

Возможно, Вы не умеете нажимать CTRL+SHIFT+RELOAD, что бы Ваш броузер кэш обновлял? :)

> i паглядзiм, цi апублiкуеце Вы iх:)))

Опубликуем и не только это. Все комментарии и прогнозы, если таковые будут.

> i яшчэ, мы з Вамi сьвiней разам не пасьвiлi

Я свиней не пас никогда и на поле не это - даже наедине...

"Вы", прочитайте свои предыдущие сообщения и подумайте, кто здесь должен говорить об уважении.

Аватар пользователя whoянь?
а навошта іх улічваць?

галоўнае, спадар-гамадзянін "Северо-западного края" - гэта яе мосьць піар..

хто вам сказаў, што нехта хоча даведацца пра рэальнае становішча?

Аватар пользователя CyberLink
2 Rydel:

> Vy suprac svabody vykazvannia.

Никто ведь Вам не мешает. Просто Вы никак не поймете одного - сслылаясь на богатое историческое прошлое, культурное наследие или примеры соседних государств переубедить человека, например, нелюбящего белорусский язык и шовинистов - практически невозможно.

Обратите внимание - здесь никто здесь не защищает русский язык и не ставит его выше белорусского. А ведь были высказывания и довольно резкие в адрес русского языка. Никто не говорит, что Вы должны уважать русския язык.

Вы же, наоборот, неудомеваете - "как эти недоумки не могут проникнуться хотя бы уважением к основному(?) языку страны"...

Вас же никто не заставляет поменять свое мнение про белорусский/русский/китайский... язык.

И, опрос не имеет целью провести "выборы" языка для BYNET. Основная цель - показать текушую ситуацию.

В основном опрос вызван Вами же, которые кричат на всех углах (форумах) нечто типа "Жыве Беларусь" (я сам такое кричал пока не стал думать самостоятельно - без подсказок кого-либо), а также ишут малейший повод, чтобы покричать об это на форумах совершенно разной тематики.

Говоря простым русским языком - вы уже "достали" своим патриотизмом, который уже перерастает в начальную стадию шовинизма. Кто вас знает - скоро начнете по вечерам недовольных отлавливать и избивать - в лучшем случае. Особенно если Вам за это платят.

Если же Вам не платят, то это тем более печально, поскольку Вы идете на поводу у тех, кому это выгодно. И они радуются, что есть такие фанаты, что готовы делать все чисто "за идею".

На сем позвольте завершить. Пиши почтой, если хочешь еще что-либо спросить...

Аватар пользователя XTOCb
Заўважыў я цiкавы ўзорчык "новае расейскае" мовы уверсе гэтае старонкi, у рэкляме:

>Красная Баннерная - все форматы на одном аккаунте!

Баннер, формат, аккаунт - усе такiя вельмi "исконно-посконные" словы...

Аватар пользователя Rydel
Szanounaje spadarstva, muszu pryludna zajavic, szto CyberLink praihnaravau majo pytannie szesc razou (jakoje ja navat krylicaj nadrukava) i z hetaj pryczyny jahonyja dopisy siudy, z hetaj chviliny, mnoju buduc "biazlitasna" ihnaravacca.

if(kvforum.from=="CyberLink") location.href="dev/null" // if you know what I mean

Аватар пользователя XTOCb
Prabaczce, kali atrymaiecca nerazborliva - nieszta w mianie kadzirowka w Netscape hliuczyc' paczala :(

Наш адказ Sergio (калi абяцаны артыкул дашлеш, лайдак?)

>Дарэчы не запамінайце што каля 20% людзей ўвогуле не здольныя

>вывучыць больш за адну мову, і гэта не значыць што яны дурныя,

>яны проста не маюць моўных здольнасьцей.

Гэтая лiчба адкуль узятая? Са столi цi зь нейкiх навуковых дасьледваньняў? Нешта ў мяне вялiкi сумнеў. Я як раз чытаў мэмуары некаторых беларускiх дзеячоў, i што мяне зьдзiвiла - як яны апiсваюць, як у царскае ды бальшавiцкае Расеi амаль што ўсе ведалi (ня тое, каб маглi пiсаць, але разумелi ды маглi аб'яснiцца) як мiнiмум беларускую, расейскую, польскую ды iдыш. Ды што там мэмуары - я размаўляў з адным iндусам, дык ён распавёў, што амаль што кожны ў Iндыi ведае 3 цi 4 мовы - ангельскую ды хiндзi, мову свайго народу ды мову блiжэйшых суседзяў. Цi беларусы настолькi дурнейшыя за iндусаў, што не могуць СВАЮ мову вывучыць? Наколькi бачым, пакуль мы бачым адваротнае - расейская мова беларусам настолькi чужая, што вывучыць яе як трэба яны ня могуць, таму й маем трасянку.

>Прабачце, але лічу вельмі дрэннай прапанову матываваць

>матэрыяльна беларускую мову. Вы ведаеце, я ўвогуле за свабоду,

>не павінна быць аніякага гвалту. А тое што беларуская мова

>пераможа, бачна па сённяшняй моладзі, сярод 16-20 гадовых

>грамадзянаў беларусі вы не знойдзеце амаль ніводнага "Алекса".

Прабач, але гэта пазьнякоўскi iдэялiзм.

1) А колькi было год тым РНЕшнiкам, што адкрыта тусавалiся ў цэнтары Менску, пакуль iх галоўны не павярнуўся няёмка, зацапiўшы бокам чыёсьцi лязо?

2) Тыя 16-20 гадовыя, што зараз размаўляюць па-беларуску, ёсьць менавiта вынiкам тое гвалтоўнае беларусiзацыi, што адбывалася пры Шушкевiчы. Тое, што там былi перагiбы - гэта iншая справа (я пра тое пiсаў вышэй), але лiчыць, што моладзь сама па сабе будзе вывучаць мову - гэта манiлаўшчына. Дай волю вучням у любой школе сьвету, i назаўтра ўсе заняткi будуць увогуле скасаваныя.

>А ўсялякае гвалтоўнае насаджэнне мовы выклікае толькі ненавісьць.

Як правiльна сказаў Азазэла, тая мая прапанова ёсьць _спакойным_ мэтадам адраджэньня мовы. Але калi большасьць будзе падзяляць меркаваньне - "а навошта мае падаткi выдаткаваць на нейкую там мову", дык, зразумела, тая прапанова толькi прапановаю й застанецца. Iм нiколi не зразумець той-жа Францыi, якая праводзiць дзяржаўную культурную палiтыку, заканадаўча абмяжоўваючы адсотак англамоўных музыкi ў радыёэфiры ды стужак у кiнатэатарах. Iм не зразумець Квэбэку, дзе фiрма, што павесiць сваю шыльдачку на ангельскай мове, будзе зачыненая, калi не зробiць дублiкат па-французку.

>- Я против финансирования белорусизации за счёт налогов.

Калi на тваю думку (ды на думку Клавы, Аляксандра V i iнш) дзяржаўныя сродкi не павiнны йсьцi на адраджэньне нацыянальнае культуры, дык цi не лягiчна будзе таксама спынiць фiнансаваньне аховы зьвяроў i птушак, што занесеныя ў Чырвоную Кнiгу? Большасьць народу тых зуброў бачыла толькi на малюнках, дык навошта iх зьберагаць?

Як нехта тут заўважыў, на зьмены сымболiкi пайшло цi ня болей сродкаў.

Калi вы так хвалюецеся, на што йдуць вашыя падаткi, прапаную пачаць з крэдытаў стратным калгасам ды дзяржпрадпрыемствам - я думаю, там кожны год марнуюцца нашмат большыя сродкi. Так цi не, спадары з "белой русской деловой газеты"?

Аватар пользователя CyberLink
2 Rydel:

Не надейтесь на то, что я буду Вас называть нехорошими словами, которые, право, заслужили - негодование уж точно.

То, что до вас не дошла информация, это Ваша личная проблема - позовите кого-либо из старших, чтобы специально для Вас объяснили, или просто потрудитесь перечитать мои предыдушие ответы.

И вообще при чем здесь я? Больше никто на Ваши провокации не реагирует?

Аватар пользователя Sergio
Посмотрел ещё раз внимательно на анкету опроса.

Как человек недалёкий вообще, и в частности от статистики, решил показать некоторые ошибки в составлении анкеты.

---

Ваше отношение к белорусскому языку:

Шовинист (белорус)

Положительное

Фиолетовое

Негативное

Шовинист (другой национальности)

---

Вопрос разными людьми может быть воспринят по-разному, вот несколько вариантов:

- Ваше отношение к «слушанию» белорусского языка,

- Ваше отношение к людям говорящим на белорусском языке,

- Ваше отношение к необходимости изучения белорусского языка,

- Ваше отношение к насильственному насаждению белорусского языка,

- Ваше отношение к целесообразности применения языка в научных и узкоспециализированных кругах.

Совершенно естественно что один и тот же человек может иметь совершенно различное отношение к этим вариантам вопроса. Обычно результатом такого «подводного камня» заложенного в анкете, является небольшое количество респондентов отвечающих положительно, так как людям свойственно отрицательно относиться к явлению обобщённому, если они отрицательно относятся к частностям явления.

В результате этой ошибки, составитель анкеты сводит вопрос в лучшем случае к вопросу «любите ли вы белорусских шовинистов», кстати и подкинуты варианты ответа «шовинист» как мера отношения к языку.

Ну и что значит «фиолетовое» отношение??? Вероятно таким образом составитель хотел показать своё отношение к красивейшему русскому языку, такое впечатление, что его «ломает» воспользоваться нормальным словом «нейтральное» или десятком синонимов. Если это «новый нетский» язык, то не стоит его называть русским.

---

Вы думаете на:

Белорусском языке

Русском языке

Другом языке

---

Составителю вероятно неизвестно, что существуют люди с образным мышлением (ок. 20% популяции), в отношении которых нельзя сказать что они «думают на языке». И что даже у людей с «обычным» мышлением досконально знающих и пользующихся несколькими языками нет одного «языка мышления», они свободно переключаются между несколькими языками, мышление по принципу подумал-перевёл-сказал бывает при достаточно слабом знании языка.

---

Сайты на белорусском языке вы:

Посещаете часто (каждый день)

Посещаете регулярно (не каждый день)

Посещаете редко

Посещаете случайно

Не посещаете из принципа

---

Обратите внимание, что три последних варианта не только взаимно не исключаются, а практически одно и то же, сознательно или несознательно составитель рассредоточивает этим респондентов по трём вариантам и делает лидером вариант «посещаете регулярно».

---

У вас есть свой(и) сайт(ы), и вы:

Имеете белорусскую версию

Собираетесь делать белорусскую версию

Не собираетесь делать

Не собираетесь делать из принципа

У меня нет сайта

---

Всё вроде нормально, только намного более интересным был бы не опрос а обыкновенный подсчёт количества сайтов на разных языках и в разных версиях, а так некоторые могут интерпретировать результат этого опроса как аналог мониторинга байнета по языковому вопросу, что явное недоразумение. А что кто «собирается делать» имеет очень слабое отношение к тому что кто делает.

---

Последнее.

«* - eсли ни один из вариантов ответа не выбран, то система обработки результатов

будет считать, что вы воздержались от ответа на какой-либо из пунктов.»

Составитель и программист вероятно не обратили внимания на то, что если респондент нажал на один из вариантов, то он уже не имеет возможности передумать и воздержаться от ответа.

Можно резюмировать, что предлагаемый опрос имеет статистическую ценность на уровне опросов «по приколу» подобных проводимым постоянно на БДГ например.

Аватар пользователя Анатолий
А забавно насколько белорусские фашики не понимают даже темы дискуссии.

Причем здесь ВИЗГ "жыве беларусь" когда идет обсуждение о применимости языка в Интернете?

Скоро гинекологические форумы будут завершаться визгливым "жыве Беларусь"..!

Аватар пользователя Rydel
Анатолий,

Dzie vy baczycie faszykau (pakul pad hetuju mianuszku padpadaje peuna tolki Romantik)?

Nakolki mnie dazvalaje rabic vysnovy majo viedannie raseijskaj movy i jejnych semantycznych barvau dy adcienniau, "ВИЗГ" - heta jak raz najlepszaja charaktarystyka mienavita tonu vaszaha dopisu.

Аватар пользователя CyberLink
2 Sergio:

В некоторых замечаниях Вы правы. Но основная цель - выяснить именно обобщенное отношение пользователей BYNET к белорусскому языку. Именнно поэтому нет дифференциации.

Кроме, того чтобы сбросить выбор - достаточно нажать Reload, или это тоже надо расписать?

Страницы