Отношение BYNET к белорусскому языку (Голосование)

Страницы

Аватар пользователя Kremien
Лепей бы яны зялёныя палiлi, бо пры чым тут тыя трохкалоры.
Аватар пользователя Asgard
KAILS! Пачытаў я пару месагаў на форуме й вырашыў сказаць пару слоў некаторым АРГАНІЗМАМ. Калі вы этнічныя беларусы й не шануеце роднае мовы - то вы проста кавалкі мяса. Кавалкамі мяса зрабілі вас маскалі, а вы зараз шануеце іх паганую й тупарылую мову. Калі вам цяшка разумець родную мову, то гэта можна хутка паправіць і неабявязкова ўсюды размаўляць на ёй. Проста трэба месяцы 4 пачытаць сапраўдныя беларускія публікацыі, панаведваць беларускія сайты і вашае этнічнае прыналежнасьць вырвецца з вас, бо яна дужэй за маскалёўскі сурагат. Беларуская лацінка - гэта вельмі добра. На ёй пісалі яшчэ ў 17 стг. Яшчэ лацінка аддяляе нас ад сурагатнай маскалёўска-славянскай культуры, а чым далей мы ад маскалёўства, тым вышэй мы культурна. Усім, хто жадае азнаёміцца з сапраўднай беларускай культурай, а не тым абутым у лапці, чаму вучылі нас у школах прапаную зайсьці на сайт "СЬВЯТАЯ ДУБРОВА" http://www.dubrova.cjb.net

ВУЧЫЦЦА, ВУЧЫЦЦА Й ВУЧЫЦЦА, А ТО ТАБЕ ІНШЫЯ НАВУЧАЦЬ!

Аватар пользователя Пцыца
Вытрите сопли!
Аватар пользователя Andrei
Прочитал весь форум. Сперва все это вызывало улыбку, потом стало грустно. Спор на уровне "Сам дурак" и "По чем опиум для народа". Я время от времени люблю почитать форумы типа этого. Но со временем это становится все менее интересно. Везде одно и тоже: "А можно я кину в него грязью..." Ребята, а слабо вести спор без выражений типа "Ублюдок" "Выродок" и т.д.

И, как мне кажется, указывать на орфографические ошибки, а темболее явные опечатки - не лучший аргумент в споре.

А на счет того что сайт серьезной фирмы обязательно должен иметь англоязычную версию, так я что-то не нашел англоязычной версии сайта Deutsche Bank. Может плохо искал.... И вообще в Германии многие говорят на английском и можно как-то жить не зная немецкого, но в государственных организациях, даже в отделе по регистрации иностранцев(извините, не уверен как это заведение правильно назвать по русски или беларуски) на английском говорить что-то не очень хотят...

Извините что по русски, к моему глубочайшему сожалению я его знаю немного лучше (я постараюсь исправить это досадное недоразумение моей личной истории). И в заключение:

Если вдруг на тебя снизошла благодать

Можешь все что имеешь за правду отдать

О святой человек, не обрушивай гнева

На того, кто не хочет за правду стоять.

Омар Хайям.

Мне кажется, что это относится и к родному языку тоже.

Удачи всем!

Аватар пользователя Monster
Андрей, привет! Заходишь еще к нам. А вообще все это очень напомнило мне последнюю гомельскую школу
Аватар пользователя SeaWolf
to Asgard

Па-першае: "Кавалкамі мяса зрабілі вас маскалі" -- калі не цяжка вызначыце дакладней сэнс слова "маскалі".

Па-другое: "паганую й тупарылую мову" -- калі вышэйадзначаныя "маскалі" пачуюць ад вас такое пра сваю мову, то яны маюць рацыю выказаць тое ж самае пра мову, на якой гаворыце вы.

Па-трэцяе: "сапраўдныя беларускія публікацыі" -- што гэта такое? Прыклады плз, калі не цяжка.

Па-чацвёртае: "лацінка аддяляе нас ад сурагатнай маскалёўска-славянскай культуры" -- чаму гэта вы так упэўнены ў тым, што "маскалёўска-славянская" культура -- гэта сурагат, а беларуская -- не? Хіба ж беларусы не славяне?

Па-пятае: "Усім, хто жадае азнаёміцца з сапраўднай беларускай культурай, а не тым абутым у лапці, чаму вучылі нас у школах" -- у школе я ўпершыню прачытаў Караткевіча. Яго творы былі ў праграме. Я так зразумеў, што для вас Караткевіч -- не сапраўдная беларуская культура?

Аватар пользователя Анатолий Ализар
Некоторые между прочим считают, что белорусы все-таки не славяне, а балты . И не христиане, а паганцы. См. "Святую Дуброву". Что-то в этом есть...
Аватар пользователя Марина
Я просто хотела обьяснить на своем собственном примере почему я не говорю по-белорусски, хотя владею етим языком довольно неплохо, я ведь коренная минчанка. Мне просто кажется что мой случай достаточно типичный. Так вот, если честно, мне просто очень трудно преодолеть психологический барьер необходимый для употребления белорусского языка. Я знаю что если буду говорить по-белорусски то, в силу своей нетипичности, я буду привлекать слишком много внимания (и тут даже неважно положительным оно будет или отрицательным), а мне етого не хочется. Просто у меня есть подруга, которая несколько лет принципиально говорила только по-белорусски. Мы с ней часто вместе гуляли по Минску. Из-за того что она говорила по-белорусски на нее постоянно смотрели как на дурочку, а часто просто откровенно смеялись над ней. Бывало такое что и оскорбляли. Как вы думаете - мне все ето нужно? Я по-своему уважаю таких людей (ведь, если вдуматься, они ежедневно испытывают психологическую травму когда видят реакцию посторонних людей на их белорусскоязычность), но, скажу честно - я не готова к такой жертве.

Кстати подруга в последнее время перешла на русский. Она устроилась на работу в минском представительстве одной из иностранных фирм. Сначала она там тоже говорила по-белорусски, но ей сказали что таким образом она отпугивает клиентов (действительно, как она сама рассказывала, случалось такое что когда она отвечала клиентам по телефону на белорусском языке, то клиенты просто бросали трубку). Поетому ей пришлось говорить по русски.

Аватар пользователя SeaWolf
Толь, а эти челы они как -- авторитеты или просто так думают? Среди них хоть один крупный ученый есть?
Аватар пользователя Андрусь Кавалёў
Рады ўжо толькі таму, што такое апытаньне праводзіцца! Ці не яскравае сведчанне таго, што ўсё нармалёва? У сэнсе з мовай ды стаўленьнем да яе. Кожны абірае тое, што хоча. А хоча ён тое, што далі яму продкі, школа ды інстытут (прабачце за кавалак цытаты).А суадносіны розных аляксаў там, яўгеніяў да людзей можна будзе хутка зьмяніць. Троху абламаць маскалей, адправіць дырэктара назад у саўгас (зь ягонымі сувязямі, пэўна падыме гаспадарку), выдаць Літве ды астатнім злачынцаў з Ураду, а потым лічыць ды пасьмейвацца з люмпенаў, што ўжо спрабуюць чытаць на "новым беларускім языке"

Жівёт Белоруссія!!!

Аватар пользователя хачык
2Asgard

>KAILS!

Лабуціс.

> а вы зараз шануеце іх паганую й тупарылую мову.

Мовы не бываюць ані паганымі ані тупарылымі. Тым больш нельга казаць так пра тую, якая па гэты дзень крэпка ўплывае на Вас. Алнясіце свой постынг сваёй настаўніцы бел.мовы. Яна можа зробіць карэкцыю ў навучальных плянах.

>беларуская лацінка - гэта вельмі добра. На ёй пісалі яшчэ ў 17 стг

На беларускай "кірылцы" пісалі ад 10 ст. Калі, яшчэ Масквы (адпаведна і маскалёў) не было. Чыя віна ў тым, што тав. Альгерды зь Мінгдоўгамі др***лі не на Рым, а на Кіеў?

>Яшчэ лацінка аддяляе нас ад сурагатнай >маскалёўска-славянскай культуры, а чым >далей мы ад маскалёўства, тым вышэй мы >культурна.

Я разумею, што праблема альфабэтаў хвалявала сярэднявечных пісараў. Але сёньня... Глупства нейкае. Альфабэт нас ні набліжае і аддаляе ад чаго-б там ні было.

>Аўкштайтыя,

Мінкас Аукштайційой? Тэй яў нейокінга. Апсішік ту саво галва. Панял?

2Анатолий Ализар

>Некоторые между прочим считают, что >белорусы все-таки не славяне, а балты.

Э-э. Як гэта прасьцей завярнуць. "У фармаваньні беларускага этнасу ўдзельнічаў і балцкі субстрат".

2SeaWolf

>а эти челы они как -- авторитеты или >просто так думают? Среди них хоть один >крупный ученый есть?

Крупны учоны -- штука адносная:) Але там такіх не відаць. Там ёсьць хэбра, якая наслухалася пераказаў з латыскіх ультра-правых выданьняў (забароненых на тэр. Латвіі), вывучыла тры фразы па латыску і два словы па-літоўску і займаецца прасоўваньнем сваіх ідэй у масы.

>што для вас Караткевіч -- не сапраўдная беларуская культура?

Караткеівіч -- гэта літаратура для старэйшага школьнага ўзросту. ІМХО.

Аватар пользователя whoянь?
караткевіч - белетрыст

добры, але белетрыст

захпленьне карткевічам супадае па часу з захпленьнем не.ре.ме.

потым і тое, і тое, праходзіць

Аватар пользователя Asgard
Калі вы жадаеце рабіць нейкія высновы, то трэба мець сваю ўласную кропку погляду, а не слухаць тое, што гавораць "усе". Праўда, якая залягае ў вашай крыві павінна перамагчы ўсеўласную КДБ`сцкую прапаганду!
Аватар пользователя SeaWolf
Нешта я не зразумеў, што вы так на Караткевіча наляцелі? Я пра што пытаўся? Я спытаў ці з'яўляецца Караткевіч прадстаўніком беларускай культуры, а вы што? "Белетрыст", "Старэйшы школьны ўзрост" -- спадарства, як хто да гэтага пісьменніка ставіцца мне па-барабану -- ваша справа, але ж хіба я памыліўся наконт яго прыналежнасці жа беларускай культуры? :-))))
Аватар пользователя whoянь?
ніхто с табой не спрачаўся

проста выказвалі сваё меркаваньне/адносіны

Аватар пользователя whoянь?
проста караткевіч - гэта не "сумленьне нацыі", гэта так, белетрыстыка

ё іншыя людзі

прынамсі - чалавек

Аватар пользователя хачык
Ды ніхто на таго Караткевіча не наяжджае... Няма такой патрэбы. Хай дзеці чытаюць.

А ў тэрмін "беларуская культура" кожны ўкладае той сэнс, які яму больш падабаецца.

2Asgard

>Праўда, якая залягае ў вашай крыві

Дзетка, у маёй крыві залягае скруха й боль армянскага народу, якія накопліваліся тысячагодзьдзямі. І з гэтых жа крыніц мне вядома, што той караценькі шлях пройдзены бел.народам страшна бесталковы. І гэтай бесталковасьці ў бел.жыцьці ня меншае. Гэта мяне страшна засмучае. І яшчэ, паспрабуйце вывучыць тэму са свайго падручніка "Скланеньне займеньнікаў 2-ой асобы адзіночнага ліку". Можа, у Вашай забабоннай галаве знойдзецца крыху месца пад родную (?) мову.

Аватар пользователя Дзяніс
Адчапіцеся ад Караткевіча! Бліжэй да тэмы!
Аватар пользователя Пцыца
Да-да, давайте снова голосовать!
Аватар пользователя WebHobbit
2Птица.. можм организовать на бис, по просьбам трудящихся - какая тема на этот раз? :)
Аватар пользователя Пцыца
Как какая??? Та же, но с другими результатами:))) Народ же вон как переживает...
Аватар пользователя whoянь?
каторы народ перажывае
Аватар пользователя Victor
2CEO - Вы бы рассказали как и зачем вы это голосование устраивали. Слабо?
Аватар пользователя Дзяніс
Жыве Беларусь! Сьмерць лукашыстам! Dixi.
Аватар пользователя Zmitrok
Галасаваньне - гэта крута. Толькі я не бачу водгукаў на пастаўленнае пытаньне. Я лічу, што беларуская мова не толькі патрэбна, але і неабходна.
Аватар пользователя mihaas
гине беларуская мова, але и без яе пражывем. Абидна.
Аватар пользователя Дзяніс
Лох!!!
Аватар пользователя Vladimir
Думаю, дебаты по поводу языка беспредметны. Сам я долго жил в типичной бел. деревне, поэтому все знаю с нуля. По роду службы пришлось общаться и с белорусскими "пiсьменнiкамi". Так вот,-что такое бел. язык,-не помнят даже старожилы. То, на чем говорят сейчс, трудно назвать даже диалектом... А люди, которые считают себя культурными патриотами и, при этом называют аппонента "iдыетам",-жалко мне их, обделенные они чем-то... Да и, вообще, можно говорить и писать на чем угодно. Не надо только навязывать это другим. Наверное, и критиковать за это никого не надо. А что касается государства, то, конечно, оно должно уметь общаться и на национальном языке. Должны же чиновники иметь хоть какие-то трудности в жизни.
Аватар пользователя Rydel N23
Vladimir, kali majecie ciazkasci z litaraturnym standartam ja by paraiu vam naviedac www.knihi.com.
Аватар пользователя Vladimir
Не хочется говорить литературно...

Да и, вообще, все обсуждение, похоже, свелось к плевкам друг другу в лицо.

Фашизм, национализм, коммунизм-синонимы.

Да и Гитлеру в свое время технику поставляли заводы не чистого арийца Геббельса, а сами знаете-чьи. А вот Эйнштейну еле ноги удалось унести. Так что будут бить не по паспорту, а по лицу. Наши наци, которых на форуме достаточно, ратуют не за язык, а за место у кормушки. Да и большевиков особо ругать не за что-ведь именно они на заре сов. власти приняли, финансировали и пытались реализовать программу возрождения бел. языка. Как-то всякие там бнф про это молчат...

Думаю, что если мы будем жить хорошо, то проблемы языка что в инете, что в жизни решатся сами собой. В конце концов, должны же мы иметь что-то, чем гордиться. Хотя бы языком... Да и в той же Канаде говорят на английйском или французском, но никак не на языке племени апачей. А, если уж совсем по большому счету, то интеграция всех языков в один,-это классно! И не важно, какой это язык, лишь бы он был удобен и понятен для всех.

Страницы