Отношение BYNET к белорусскому языку (Голосование)

Страницы

Аватар пользователя хачык
2 миша (стюдент)

Вельмі хрэнова Вас вучаць. Ну, напрыклад , ня тыкаць незнаёмым людзям. Не гаварыць пра тое, пра што ня маеш ніякага ўяўленьня.

>и будешь шпарить на родном русском.

А як Вы вылічылі маю родную мову? Не, проста скажыце, як гэта зрабілі? Мне проста забаўна. Карацей, хлопчык, ідзеце вучыцца. У Вас тама сесія павінна у самым разгары быць.

Аватар пользователя Злобны нацыяналісты
2Міша> сьцьвярджаеш

2Міша> Сцвярджаеш

Гэта толькі Міша сЪ-цЪ-вярджае, а ўсе астатнія сьцьвярджаюць... =)

Аватар пользователя whoянь?
2миша (стюдент)

All in all you're just another dick with no balls (c) bhg

...

так штаа, хачык, супакойся :)

Аватар пользователя миша
Открой любой архаграфичны слоуник и возри истину, как правильно пишутся бел слова. И если ты мне покажешь в нем слово сьцьвярджаеш, я тебе проставлю ящик балтики и ,может, пожму руку.Касается всех ,кто тут так коверкает слова.

Школа прошла стороной для вас похоже.

Аватар пользователя хачык
2Міша

>архаграфичны слоуник

Вы нават ня ведаеце, які слоўнік у лапы браць:)

Аватар пользователя Злобны нацыяналісты
Ды калі ласка, адкрываем http://slounik.hypermart.net/s.htm --

сьцьвярджацца, сьцьвярджаць, сьцьвярджэньне

вучыцеся, прасьвятляйцеся і ўсяго найлепшага...

Аватар пользователя Злобны нацыяналісты
> я уверен, что если к тебе просто дое***ся на улице ,то забудешь бел язык и будешь шпарить на родном русском

А я ўпэўнены, што калі я да цябе на вуліце прыстану, ты хутка пачнеш "маскалі дамоў" на чысьцюткай беларускай мове крычаць. Толькі прычым тут гэта? 8)

Аватар пользователя Zmitrok
Cпадарстава, калі вам прысьпічыла пабарахаць адно на аднаго, дык сустрэньцеся дзе небедзь і высьветліце адносіны.

І, калі ласка, не выраЖОПывайцеся.

Аватар пользователя Rydel
dareczy, kali niechta nia viedau, josc dyskusyjnaha grupa na yahoo prysvieczanaja mounym pytanniam:

http://groups.yahoo.com/group/movaznaustva/

kali laska daluczajciesia!

Аватар пользователя Tirador
Думаю что неприязнь к белязу у большинства появилась во время принудительной белорусизации. Людей начали заставлять учить белорусский язык. Диктант на белязе сделали обязательным. Помню как тогда на репетиторстве наживались учителя беляза, чуствовали себя королями, и как все с радостью писали диктант на русском, после придания русскому статуса государственного, а учителя беляза снова пошли в анус, где им и место. Многим искалечили фамилии. Например, знакомому по фамилии Гуринович, в паспорт на латинице написали Hurinovich, типа подчеркнули колхозное «Г», но это маразм! А человека в Великобритании Хариновичем пытались называть. С именами тоже самое. Ну какое имели право коверкать имена имеющие не белорусские корни?! Дмитрия, Димитрия (от Деметра) сделать Д«З»имитрием?! Человек матерился, выкинул нах. этот паспорт, заплатил штраф, и переделал. Кроме того, Белоруссия по стандартам ООН – государство многонациональное (а вот Россия по тем же стандартам - мононациональное), это тем кто кричит что он нужен нации. Какой нации? Это в Европе государства-нации, а у нас народы. И государственным делать беляз – тот же маразм, государство и нация не синоним. Официальным языком, в знак уважения к титульной нации, да, государственным нет. Его ведь не используют более 50% населения в быту. А кто, какой родным считает, второй вопрос. Поляк родным польский считает, но, живя в Китае с женой китаянкой на китайском говорит.

Солидные ресурсы беляз не используют, так как это отпугивает потенциальных серферов, только узко специализированные националистические ресурсы – белорусско-язычные.

Аватар пользователя whoянь?
cyberlink #2
Аватар пользователя rttrttr
ещё даляры и кампутары вспомнить
Аватар пользователя Злобны нацыяналісты
> Думаю что неприязнь к белязу у большинства появилась во время принудительной белорусизации.

А персанальна ў мяне непрыязнь да расейскай мовы з'явілася падчас татальнай русіфікацыі, што адбываецца зараз, пачаткам з сярэдзіны 90х.

> Людей начали заставлять учить белорусский язык.

І правільна. Калі ж народ зразумее -- беларуская мова = тое адзінае, што розьніць беларуса ад іншых. Калі жывеш у беларускай дзяржаве, павінен ведаць мову. Хіба калі ты зьбярэшся паехаць дажываць век у Францыю/Англію/ЗША етс, цябе не прымусяць вывучыць францускую/ангельскую етц. Як дзеці малыя, ня хочуць бачыць элементарных рэчаў...

> Диктант на белязе сделали обязательным.

Вельмі добры сродак вывучыць мову. Я -- за.

> Помню как тогда на репетиторстве наживались учителя беляза, чуствовали себя королями,

Я, напрыклад, ніколі не меў праблемаў з белмовай, бо неяк падручнікі чытаць умеў... =)

> и как все с радостью писали диктант на русском, после придания русскому статуса государственного,

Усе?

> а учителя беляза снова пошли в анус, где им и место.

Эээххх. Вось таму та мы ўсе там, куды атправілі настаўнікаў. Нельга іх туды, нельга.

> Многим искалечили фамилии. Например, знакомому по фамилии Гуринович, в паспорт на латинице написали Hurinovich, типа подчеркнули колхозное «Г», но это маразм!

Гэта беларускае Г, якое было задоўга да кальгасаў, спадабаецца яно табе ці не. Проста так гучыць па-беларускі. Іншая мова. Прызнаеш сябе беларусам -- пішы Hurinovich, ня прызнаеш -- пішы як хочаш.

> Солидные ресурсы беляз не используют, так как это отпугивает потенциальных серферов,

А што, серфераў нехта пытаўся, як ім падабаецца? ЗЫ Ты хоць вынікі апроса сабжавага бачыў-та?

> только узко специализированные националистические ресурсы – белорусско-язычные.

Напрыклад?

Аватар пользователя Злобны нацыяналісты
> ещё даляры и кампутары вспомнить

Так, усё правільна. Да-ляр, кам-пу-тар. Што табе не падабаецца?

Аватар пользователя Tridor
"Лічбавыя фатаапараты" мля... моца! так сказать...
Аватар пользователя Инкогнито
2 Злобны нацыяналісты

В том то и дело, таварисч, что никто не спрашивал, он белорус или гражданин Республики Беларусь, это две большие разницы, ему просто исковеркали фамилию на белорусский лад, и не ему одному.

Аватар пользователя Rydel
Наконт дыктоўкі: вы пэўна будзеце вельмі зьдзіўлены, але я й мая сястра абралі дыктоўку на расейскай мове. Чаму? Бо мы ў паўсядзённым жыцьці карыстаемся тарашкевіцай (я маю на ўвазе і ппішам і чытаем), і раптам напісаць нешта гэтай пачварнай наркамаўкай для нас было занадта скамплікавана й рызыкоўна

Tirador: "а учителя беляза снова пошли в анус, где им и место."

Наконт настаўнікаў: я быў зьбіраўся нейкі адказ вам напісаць але як заўважыў гэтую фразу, дык вырашыў што марнаваць час з гэткім анальфабэтам няма сэнсу. Калі няма пашаны нават да настаўніка, то вы, прабачце, для мяне на роўнішчы МАЛПЫ (да чалавека пакуль далёка).

Аватар пользователя Колобок Горыныч
2 Tirador

>Солидные ресурсы беляз не используют, так как это отпугивает потенциальных серферов

Солидные ресурсы и русский не используют.

2 Rydel

>напісаць нешта гэтай пачварнай наркамаўкай

А может лучше на древнеславянском? Меньше споров, больше определенности. Сразу понятно как учить... Глядишь, и у народа интерес проснется к единому языку. А то выучи официальный - оппозиция облает, выучи неофициальный - госучреждения не поймут. Хотя, конечно, можно в каждой местности создать свой учебник и определить, чтобы, например, в Холопеничах государственными были русский, белорусский официальный и холопеничский. От все сразу кинутся изучать!

Аватар пользователя я
2 Злобны нацыяналісты

-- беларуская мова = тое адзінае, што розьніць беларуса ад іншых.

почему-то американцев отличает предприимчивость и преданность стране, англичан - чувство юмора и бережное отношение к традициям, японцев - трудолюбие и пунктуальность, итальянцев - темперамент, а беларусов... по Вашему это важно при отсутствии других национальных особенностей? Ну кроме идолопоклонничества.

Аватар пользователя Rydel
Колобок Горыныч: "А может лучше на древнеславянском?"

Як і 90 адсоткаў іншых прыхільнікаў расейскай мовы пры адсутнасьці аргумантаў, вы робіце тыя самыя памылкі, у лёгіцы яны мянуецца "non sequitur". Калі маеце жаданьне паспрачацца на салідным узроўні, калі ласка, пагаратайце падручнік па лёгіцы альбо пашукайце ў сеціве нешта накшталт вось гэтай старонкі:

http://web.princeton.edu/sites/writing/logic-re.htm

Аватар пользователя RedFox
Хей, беларусы, а как будет правильно:

нейтрына, няйтрына, ньютрына, няутрына...

которое neutrino или просто нейтрино, я почему спрашиваю, потому что был свидетелем эпопеи рождения этого белорусского нейтрино, я торчал от восторга, а еще мне интересно "интэгравать" и "дыфэрэнцавать", я обожаю извращенцев, которые делают мою жизнь такой веселой!

Аватар пользователя Rydel
2RedFox

Амэрыканасы навогул вымаўляюць neutrino

як "нутріноў". Во сьмеху...

А расецы Эўропу явропай мянуюць. Таксама

не блага...

Аватар пользователя Вось што я вам скажу...
Вось што я вам скажу... - ЖЫВЕ НЕЗАЛЕЖНАЯ БЕЛАРУСЬ!
Аватар пользователя Колобок Горыныч
2 Rydel

Я, как раз-таки, сторонник белорусского языка. И памылак у логіцы своей я не вижу. А вижу, что сегодня в Беларуси есть несколько белорусских языков. Какой из них изучать, не подскажете? А заодно и почему? И не кажется ли Вам, что ситуация, когда язык становится средством политической борьбы только способна оттолкнуть от его изучения?

Аватар пользователя Tirador
В белонете 7% ресурсов юзают беляз. Народ уже проголосовал. Против.
Аватар пользователя Янка П.
http://poll.systeam.ru/ -- вынікі бачыў? Народ ўжо прагаласаваў. За.
Аватар пользователя Злобны нацыяналісты
PS

Маскалікі ;-) , адчапіцеся калі ласка ад беларусаў і беларускай мовы. Яжжайце ў сваю Расею, там белмовы няма.

Аватар пользователя Tirador
В белонете ТОЛЬКО 7% ресурсов юзают беляз.
Аватар пользователя -
Я присоединяюсь к 93% и голосую против. А вообще-то аглийский в байнете еще круче будет.
Аватар пользователя Rydel
Якраз паводле апытаньня, якое першапачаткова ставіла за мэту паказаць наколькі мала людзі карыстаюцца белмовай, даў цалкам адваротныя вынікі. Сапраўды калі не лянота зазірніце на пададзеную вышэй спасылку й пераканайцеся самі, што 89 адсоткаў удзельнікаў апытаньня станоўча ставяцца да белмовы. Насуперак боўдзілам ды латругам.

P.S. Tirador, дарэчы адкуль гэтая лічба (сем адсоткаў)? На бачыне апытаньня нідзе няма. Навад "find" пашукаў.

Страницы